Położenie |
Biały Dunajec jest gminą położoną na Pogórzu Spisko-Gubałowskim, stanowiącym asymetryczny pas wzniesień pomiędzy Kotliną Orawsko-Nowotarską i Obniżeniem Podtatrzańskim. Naturalne ukształtowanie terenu sprzyjało lokalizacji na obszarze dzisiejszej Gminy Biały Dunajec ważnych szlaków komunikacyjnych. Atutem gminy jest więc dzisiaj jej doskonałe położenie przy linii kolejowej z Zakopanego do Nowego Targu i Krakowa oraz przy "zakopiance" - drodze łączącej dawną stolicę Polski - Kraków - z aktualną "zimową stolicą" naszego kraju - Zakopanem. Z Białego Dunajca blisko jest nie tylko do Zakopanego (8 km), ale także do Bukowiny Tatrzańskiej (10 km) i do przejścia granicznego na Słowację w Łysej Polanie (15 km).
Wieś gminna - Biały Dunajec - leży na wysokości 660 - 720 m n.p.m. Dzielący tę wieś potok o tej samej nazwie jest jednocześnie granicą między dwiema częściami Pogórza Spisko-Gubałowskiego: wschodniej, czyli Pogórza Gliczarowskiego oraz zachodniej, czyli Pogórza Gubałowskiego. Gmina Biały Dunajec należy do regionu Podhala, którego granice wyznaczają Tatry, Gorce, przełęcz Obidowa oraz Spisz i Orawa. W skład gminy - liczącej ok. 6,3 tys. mieszkańców i 35,5 km kwadratowych powierzchni - wchodzi pięć sołectw. Są to wsie: Biały Dunajec, Gliczarów Górny, Gliczarów Dolny, Leszczyny i Sierockie. Gliczarów Górny i Gliczarów Dolny to wsie położone na Pogórzu Spiskim, zaś Leszczyny i Sierockie znajdują się na Pogórzu Gubałowskim.
Atrakcyjne otoczenie i malownicza rzeźba terenu sprawiają, że wypoczywający w Białym Dunajcu mogą się cieszyć wspaniałymi widokami na Tatry, Gorce, Beskidy, dolinę głównego potoku, przepływającego przez gminę Białego Dunajca oraz na Kotlinę Nowotarską. Widoki te zapewniają wiele wrażeń estetycznych zarówno w lecie, jak i w zimie. W sezonie zimowym zachętą dla uprawiających narciarstwo do przyjazdu do Białego Dunajca jest długi okres zalegania pokrywy śnieżnej i korzystne nachylenie stoków, w niewielkim stopniu zalesionych, a więc doskonale nadających się do uprawiania jazdy na nartach .
Połączenie tych wszystkich walorów czyni Biały Dunajec jedną z najatrakcyjniejszych dla turystów gmin Podhala.
|